Sizi gidi ahlaksızlaaaarrr…

Bundan tam altı sene önce, 22 Nisan günü eski Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyretmişim Sartre’ın Saygılı Yosma oyununu. Açılış oldukça “ahlaksızdı”: Yosma rolündeki Bennu Yıldırımlar, müşterisi zengin ve şımarık adamı canlandıran Burak Davutoğlu ile sahnede dakikalarca sevişti. En ön sırada, belli ki protokol kadrosundan oyunu izleyen başı örtülü bir kadın ve kocası, herkese duyurma çabasıyla “cıkcıkcıkcık” diyerekten söylenerek salonu daha oyunun beşinci dakikasında terk ettiler.

Şimdi altı sene sonra oyunda neyin yanlış olduğu net olarak ortaya çıkıyor. Bir kere, sanat dediğin muhafazakar olmalı. Milletin örf ve adetlerine uyumlu olmalı, kesinlikle ve kesinlikle ahlaka aykırı olmamalı! Bugün altı sene sonra yazılanlar, çizilenlere, dahası Şehir Tiyatrolarında yapılan yapısal değişikliklere bakınca, böyle bir sahnelemenin ahlaksız bulunacağı, oyunun ise belki hiçbir zaman repertuvara alınmayacağı açık. Oysa oyun tam da ahlak hakkında.

Varlıklı, toplum lideri, üst tabakadan, okumuş bir adam, bir gün tutup değersiz, sefil bir zenciyi öldürürse, bunun için cezalandırılması gerekir mi? Cinayetin tek şahidinin ise  bir fahişe olduğunu düşünün. Adamın sözüne karşı fahişenin sözüne kim itibar eder? Ne de olsa bir fahişenin ahlaklı olması, doğruyu söylemesi mümkün müdür? Kaldı ki bunun da çözümü var zaten. Değil mi ki fahişedir, satılıktır demek, satın alıverirsin olur biter. O zaman cinayeti başka bir sefil zenci işlemiş olur, olay kapanır. Zengin ve şımarık adamın babası bunu ne güzel anlatıyor:

Thomas birini öldürdü. Evet bu çok kötü bir şey. Ama ona ihtiyacım var. O, yüzde yüz Amerikalı. Ülkenin en seçkin ailelerinden birine mensup. Harvard’da eğitim yaptı, subay çıktı. Fabrikasında iki bin işçi çalışıyor. Öldüğü takdirde iki bin kişi işsiz kalır. O bir önder, komünizme, sendikacılığa ve Yahudilere karşı güçlü bir siper. Yaşamak onun görevidir. Senin görevin de onu yaşatmak. İşte bu kadar. Şimdi seçimini yap.

İşte Şehir Tiyatroları’nda muhafazakar sanat yapılmaya başlandığında, repertuvarı belli bir kesimin hassasiyetlerini savunmaktan başka görevi olmayan bürokratlar belirlediğinde, hiç kimse izleyicinin kafasında böylesine çarpık ilişkileri sorgulama fikrini oluşturamayacak. İşte o zaman, gelişen, kalkınan, demokratiklikte bir çığır açan ülkemizde hayat bayram olacak, hiçbir adaletsizlik, haksızlık, ahlaksız kalmayacak, adamlar karılarını 14 yerinden bıçaklamayacak, ufacık çocuklara toplu tecavüz etmeyecek, önüne geleni kazıklayıp köşe dönmece oynamayacak. Çünkü bunların hepsinin sebebi muhafazakar olmayı beceremeyen sanattı ve hamdolsun buna da bir çare artık bulundu.

Saygılı Yosma hakkında ayrıntılı bilgi
Şehir Tiyatroları’nda sanat nasıl ehlileştiriliyor?
Twitter: #sehirtiyatrolariyokedilemez

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s