Ful yaprakları

Yalnız bir adam var. Yalnızlığının nedeni belirsiz. Aslında yalnız olup olmadığı da pek belli değil. Bir genç kadınla çetleşiyor. Kadın doğuştan sakat, tekerlekli sandalyeye mahkum. Ama adama balerin olduğunu söylüyor. Annesi o doğarken ölmüş. Ona ablası bakıyor. İki kız kardeşi, babaları terk etmiş. Abla gündüz çalışmanın yanı sıra geceleri de fahişelik yapıyor. Sonunda bir akşam, kardeşinin çetleştiği acayip adam müşterisi oluyor.

Bu iki kadının öyküsüne rağmen, oyun aslında adamın etrafına kurulmuş. Kadınların hikayesi kısa ve sıradan. Adamınki ise belirsiz. Karısı var, ama bazen yok. Bazen onu başka bir adam için terk etmiş, bazen adam onu açık denizde yüzerlerken boğmuş. Adamın işi belli değil. Ama resim yapıyor. Yüzü olmayan bir kadını çiziyor hep. Lisedeyken, çok sevdiği ayakkabılarını giydiği bir gün bir kızı öpmüş. Bir tankın ardına bağlanıp sürüklenirken de aynı ayakkabıları giyiyormuş. Ya da kızı aslında başkası öpmüş, kendisi de tanka bağlanıp sürüklenen adamı izlerken gülen askerlerden biriymiş. Adam bunları anlatıp duruyor, hangilerinin doğru olduğu belli değil.

Uzun zamandır izlemek istediğim Ful Yaprakları‘na sonunda gittim. Ne düşüneceğimi pek bilmiyorum. Bir şeyler anlatmaktan çok olasılıklar, fikirler, olaylar bombardımanıyla kafa karıştırıp düşündürmeye yönelik bir oyun. Bu tür oyunlar izledik daha önce, ama bir Türk yazardan ikinci defa izliyoruz. Civan Canova, Mikadonun Çöpleri’ndeki adamı güncelleştirmiş. Kadını da ikiye bölmüş ve daha da arızalandırmış. Sonuçta Canova, Anday’dan hiç de uzak değil. Bu açıdan oyun, anlatmacı, hatta göstermeci Türk tiyatrosu içinde farklı, özgün bir yere sahip. Uzun süredir oynanıyor, hep de oynanmalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s