12 yıldır boşgezenin kalfasıyız

Ferhan Şensoy yıllar önce dizi olarak yayınlanan ama nedense pek tutmayan Boşgezen ve Kalfası‘nı oyun haline getirmiş. Zaman ne çabuk geçiyor. Oyunun başında diziden bölümler gösterdiler. Rasim Öztekin‘in indiği halk otobüsü hâlâ turuncuymuş o zamanlar. Kapıları açılıp kapanırken düdük çalmak dışında pek de teknoloji harikası olmayan, üstelik Türk kıçına göre pek küçük koltuklara sahip Kore malı mavi-yeşil konserve kutuları ithal edilmemiş henüz. Sordum Gugıl Efendi’ye, sene 1995 imiş.

12 yılda ne çok şey değişiyor hayatta. Ama değişmeyenler de var. Mesela o zaman da simitler anlamsız derecede pahalı imiş. Öyle ki Şensoy, simitçiyle yapılan ve pahalılık ekseninde dönen videodaki tartışmayı tam ortasında kesip sahnede aynen devam ettirebiliyor. Sanki 12 yıl önce televizyonun karşısında birkaç dakika içimiz geçmiş de şimdi uyanıvermişiz. 12 yıldır ülkece patinaj çekiyoruz, üstelik artistik patinajda bile bir başarımız yok henüz.

Oyun, bu ekonomik karmaşa içinde işe gitmeyi, para kazanmak için deli gibi çalışmak zorunda olmayı reddeden “boşgezen”in, bulduğu bir safın evine yerleşip onun sırtından geçinmeye başlamasını anlatıyor. Boşgezen, Konfiçyüs’ü de kullanarak boşgezme felsefesini öyle bir anlatıyor ki sonunda bütün mahalle bu öğretinin takipçisi oluyor. Hareket bir tarikata dönüşüyor. Hemen müridler arasında sınıflaşma ve bölüşmeler başlıyor. Bu sırada ortaya çıkan bir gizli polis tüm tarikatı tutuklarken, ne hikmetse boşgezen şeyhin kaçmasına, hem de amerikanyaya kaçmasına göz yumuyor.

Şensoy’un her sezon yeni bir oyununu izleyebildiğimiz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Ancak bu oyunda Şensoy’un daha prömiyerde çok yorgun ve hatta isteksiz gözüktüğünü, sözlerini söylerken sesinin pek işitilemediğini gördük. Acaba bir hastalığı mı var, diye korkuyoruz. Umarım geçici bir durumdur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s