Kara Kaplı: Bir yüzleşme öyküsü

Kara Kaplı’da Jean-Jacques bir hukuk bürosunun ortağı olan başarılı bir avukattır. Yoğun iş temposunun yanı sıra geceleri de pek çok kadınla birlikte olur ve onları unutmamak için kara kaplı defterine tek tek not eder. Jean-Jacques yine böyle bir gecenin sabahında, işe gitmek için hazırlanırken, bir kadın açık bulduğu kapıdan içeri girer, adamın evine ve hayatına yerleşir, düzenini alt üst eder.

Adam önceleri kadını evinden göndermek için her türlü yola başvurur. Ancak kadın gitgide adamın hayatında daha fazla yer tutmaya, zamanla vazgeçilmez olmaya başlar. Sonunda adamın yaşamını sorgulamasını, tüm sözde başarılarını bir kenara koyup kendi için yaşamaya başlamasını sağlar. Jean-Jacques işlerini bırakır, ortaklıktan çıkar, evini ve eşyalarını terk ederek yeni bir hayata başlar. Geride unutulmuş başarılar, terk edilmiş bir ev ve görevini tamamlamış kadın kalır.

Birdenbire esrarengiz bir şekilde ortaya çıkıp adamın hayatına giren, onu tüm yaşamını, varlığını sorgulamaya zorlayan, adamı kendiyle yüzleştirip sonunda toptan değişmesine sebep olan, hayal-gerçek karışımı kadın karakteri, Mikadonun Çöpleri’nden sonra bir kez daha karşımızda.

Mikadonun Çöpleri’nde adam, kadını sokakta bulup evine getiriyordu. Aralarındaki ilişki de birbirlerine gittikçe gerçeklere daha da yaklaşan, yalanlarla dolu çelişik hikayeler anlatmaktan öteye gitmiyordu. O adam kaybetmiş ve bunun suçunu hep başkalarına atmış, o yüzden de kendine sürekli yalanlar söylemiş biriydi.

yuzlesme.gifJean-Jacques ise aksine kazanan biri. İşi ve sosyal hayatı mükemmel. İşte onun da kendine söylediği yalanlar burada başlıyor. O utangaç, çekingen genç, hâlâ Jean-Jacques’ın içinde yaşıyor. O aslında hayatında bir durgunluk, dinginlik istiyor. Onun istediği her gece bir başka kadınla birlikte olmak değil, mutlu olacağı bir kadında sonsuz aşkı bulmak. O yüzden yüzleştirici, Jean-Jacques’ın karşısına önceleri nefret edilen, sonra yavaş yavaş sevilmeye, sonunda tapılmaya başlayan kadın olarak çıkıyor. Jean-Jacques şiddetle reddediyor onu, hatta en nefret ettiği ismi ona yakıştırıyor. Ama sonunda, adam açısından umutsuz bir aşk hikayesine dönüşmeye başlayan bu ilişki, yavaş yavaş adama kendini sorgulatıyor. Kadın adamı silkeleyip kendine getiriyor, değiştiriyor, başka birine, belki de başka birinden tekrar kendine dönüştürüyor.

Modern zamanların insanı kazanan da olsa, kaybeden de olsa mutluluğu bulamıyor. Onu rahatlatmak, iç huzuruna kavuşturmak, kendiyle yüzleştirip kendine karşı dürüst olmasını sağlamak için bir yüzleştiriciye ihtiyacı var. Şanslı olanlar ya böyle birine rastlıyor, ya da Jean-Jacques gibi onu kendi yaratıyor. Şanssız olanlarsa yeraltına battıkça batıyor.

Reklamlar

Kara Kaplı: Bir yüzleşme öyküsü” için bir yanıt

 1. Bayan Tobi: Yazında çok erkek tarafından bakmışsın. Aslında orada kadının psikolojisi de gayet iyi anlatılıyordu. Kadının arayışı, aslında aradığı adamı bulduğu halde onun o olduğunu fark etmemesi, adam ona ilgi göstermediği durumlarda adamın yanından ayrılmamakta direnmesi, huzur arıyormuş gibi görünmesi, adamın ilgisini çekmek için onu kıskandırmaya çalışması, en sonunda adam ona bağlandığı anda bu kadar ilgi istemiyorum diye çekip gitmesi… Bunlar bayaaa bir kadınsı durumlar

  HomoNihilis: Bütün bu söylediklerinin hepsi adamın kafasındaki “kadın” imajından kaynaklanıyor. O kadın aslında sadece adamın düşündüklerini yapıyor. Yani ortada anlatılan bir kadın yok. Adamın kendi deneyimleri ve fikirleri doğrultusunda ortaya çıkardığı hayali bir kadın var. Kadının tüm duyguları ve düşünceleri de aslında adamın, bir kadının nasıl duyup düşüneceğine ilişkin fikirlerinden kaynaklanıyor.

  Bayan Tobi: Dediğin şeyin doğru olduğunu düşünmüyorum çünkü bunlar dünyanın en tipik kadın davranışları. Nasıl adam aslında çok tipik bir adamsa kadın da çok tipik bir kadındı. Aslında gerçekten ilişkilerden bahsediyor bence oyun. Adamın kafasındaki ilişki kavramından değil.

  HomoNihilis: Çok doğal değil mi tipik kadın davranışı olması, adam 134 kadın tanımış her gece bir kadınla takılıyor, kadınları tanımış iyice, kombine bir imaj oluşmuş kafasında.

  Bayan Tobi: Ve tanıdığı şeyi istiyor. Bu durumda neden onlardan biriyle değil?

  HomoNihilis: Tanıdığı her şeyi birlikte istediği için. O yüzden kadın ne diyor? Bir gün yüzlerce erkekle birlikte olmuş gibi hissediyorum. Başka bir gün küçük kaçamaklar yapan evli bir kadınım. Başka bir gün de kendimi bakire gibi hissediyorum. Yani adam bu üç kadını aynı anda aynı kadında istiyor. O yüzden, o 134 kadından birine değil de bu hayali kadına aşık oluyor. Aşık olması da kaçınılmazdı zaten çünkü onu tam istediği şekilde kendi yarattı.

  Bayan Tobi: Ya kız bir kapıyı çalıp içeri sızdı diye bunları demen çok kırıcı.

  HomoNihilis: Kapıyı çalmadı bile kendisi açtı da girdi.

  Bayan Tobi: Hayatımıza giren insanları öncelikle istemeyebiliriz, onlar bizim hayatımıza dalıverir, önce direniriz sonra teslim oluruz. Bence anlatılan buydu.

  HomoNihilis: Peki adam neden kızı bırakıp çekip gitti oyunun sonunda

  Bayan Tobi: İlişki bitti çünkü. Çünkü kız o ana kadar adamla ilgiliyken, adam onunla o kadar ilgili değildi, ama bir anda kendini kıza adadı. Kız böyle bir şey istemiyor ki. Kadınlar istenmemekten, mücadele etmekten hoşlanırlar.

  HomoNihilis: Yorum meselesi tabii… Farklı bir bakış açısı, ama o zaman oyun fazlasıyla gereksiz olur.

  Bayan Tobi: Sen Mikado’yu sevdiğin için bu oyunda da onu bulmak istiyorsun gibi geliyor bana…

  HomoNihilis: Olabilir. Mikado daha güzeldi bence.

  Bayan Tobi: Adam kendini kıza adadığında kız vazgeçti. Bir de şey ironikti bence, sonuç olarak kız adamın sahip olduğu her şeyi alıp adamı dımdızlak bırakıp gönderdi. Kadınlar tam olarak bunu yapar.

  HomoNihilis: Biraz adice bir davranış…

  Bayan Tobi: Değişik bir bakış açısı olarak Paris Texas da izlenebilir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s