Persepolis (2007)

Geçen gün bir ambulansın içinde, üç erkeğin arasında oturan türbanlı bir sağlık görevlisi gördüm. Ambulans İl Sağlık Müdürlüğü’ne ait, yani Sağlık Bakanlığı’na bağlı. Demek ki o kadın bir devlet memuru. Türban takmıyor olması gerek. Sonra şöyle düşündüm: Bu onun inancı, onun özgürlüğü, karışmamalıyız.

Ama ben bugün onun özgürlüğünü savunurken, gün gelip de şartlar değişirse, o da benim özgürlüğümü savunacak mı? Şüpheliyim. Acayip bir ikilem bu. Özgürlüğünün devamı için, birilerinin özgürlüğünün kısıtlanması gerektiğini düşünüyorsun. Çelişkiler yumağında çözülmesi zor bir düğüm…

persepolis.jpgO gün gidip bir de Marjane Satrapi’nin kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı çizgi romanın animasyon filmi olan Persepolis’i izledim. İran’da şaha karşı gerçekleşen devrime küçük bir kız iken tanık olan Marji’nin ailesi, devrim sonrasında tüm baskıların kalkacağını, ülkeye özgürlük geleceğini düşünürler. Ama kısa süre sonra yönetimi ele geçiren İslamcı kesim Şah’tan bile daha kötü bir yönetim kurar. Sivri dilli Marji de büyüdükçe, her an tutuklanmasına sebep olabilecek fikirleri savunur ve devrim yasalarına aykırı davranışlar sergiler. Bu yüzden ailesi tarafından Viyana’ya gönderilir.

Orada önceleri mutlu olan Marji, sonradan batının yaşam tarzına uyum gösteremez, tatminsiz arkadaşlıklar ve ihanetle sonuçlanan bir aşk macerası sonrasında İran’a döner. Ama burada da baskıcı rejim karşısında çaresizdir. Ülkesinde de dışarıda da yabancı olan Marji bir türlü tutunamaz, başarısız bir evlilik geçirir, sonunda da dönmemek üzere Fransa’ya gider.

Film kişisel bir öykünün yanında, çağdaşlık yolunda iyi kötü ilerlemekte olan bir ülkenin nasıl birden bire baskıcı dinci bir yönetimin eline geçtiğini, fikirleri yüzünden insanların ne acılar çektiğini, nasıl öldürüldüğünü, savaşın, şehitliğin, milliyetçi kan çağrılarının bir toplumu topluca kandırmakta, rejime bağlamakta nasıl etkili şekilde kullanıldığını anlatıyor. Bu günlerde bu film belki de tüm dünyada en çok bize bir şeyler anlatıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s