İstanbul Kitap Fuarı

Bugün neredeyse şehirlerarası bir yolculuk yapıp kitap fuarına gittik. Tepebaşı’ndan Beylikdüzü’ne taşındığından beri fuara gitmemiştim. Koskoca salonların kitapçılarla dolması güzel de çok uzak orası, gitmek gelmek bitiriyor insanı. Yine de fuar beklediğimden kalabalıktı. Okullardan fuara gelen öğrenci grupları bu kalabalığın büyük kısmını oluşturuyordu. Bir de ailece gezmeye çıkmış insanlar vardı ki onlara hiç anlam veremedim. Sanki alışveriş merkezi gezer gibi çoluk çocuk toplaşıp gelmişler. Biraz balon bir kalabalık ama olsun.

Tüm standların önü tıklım tıklım doluydu. Pek öyle yaklaşıp kitap inceleme fırsatı olmadı. Bir süre sonra büyük yayınevlerinin standlarına şöyle bir bakıp, varsa kataloglarını toplamakla yetindik. O kargaşada birkaç kitap almayı da başardık.

İmza günleri arasında Ayşe Kulin oldukça popülerdi. Ama Can Dündar için bekleyen kalabalığın oluşturduğu kuyrukta herhalde diğer tüm yazarlardan imza almaya gelenlerin toplamı kadar insan vardı. Diğer imza günü sahipleri ise her zamanki gibi öylece oturmuş etrafı izliyordu. Hatta bir tanesi dürüm yemekle meşguldü. Stand açmışken bari yazar da getirelim diye düşünüyor yayıncılar ama ben önlerindeki isim levhalarıyla boş boş oturan o yazarlara üzülüyorum (dürüm yiyenler hariç).

fuar_oglak1.jpgStandlar arasında bana en hoş gelen Oğlak’ın standıydı. Sadeydi ve şıktı. Diğer büyük yayınevleri gibi ortasına kafemsi acayip bir yer sıkıştırılmamıştı ya da dört köşe tezgah basitliğine başvurulmamıştı. YKY’nin standı da gezilmesi hoş bir stand olabilirdi, eğer Harry Potter çılgınlığı yüzünden tıkış tıkış olmasaydı.

fuar_katalog.jpgBolca katalog toplayıp okunması gereken milyonlarca kitap mimledik. Çoğu yayıncı fiyat listesinden ibaret kataloglar basmış. Biraz daha özen gösterenler liste yerine kitapların kapaklarını koymuşlar. İş Bankası Kültür Yayınları küçük bir kitap şeklinde bastığı kataloğa (para bol herhalde) kitap kapaklarıyla birlikte kısa tanıtımlar da koymuş, şeklen en güzeli buydu. İçeriği en dolu kataloglar ise Ayrıntı, Metis ve İletişim’in kataloglarıydı, bunlar neredeyse kendi başlarına birer cazibe nesnesi gibiydi.

Yıllar sonra kitap fuarını gezmek keyifliydi. Ama “Bu fuar onca yolu üstelik de E-5’in cehennemi trafiğinde tepmeye değer mi?” sorusunun cevabına karar veremedim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s