Taksim Sahnesi'ne veda

Bir şehrin kültürü, geçmişi, yaşanmışlığı biraz da halka mal olmuş binalarıyla gelecek kuşaklara taşınır. Taksim Meydanı’ndan Sıraselviler Caddesi’ne girerken soldaki binanın da bu anlamda iki farklı koldan toplumsal hayatta yer etmişliği vardı. Her şeyden önce burası bir döneme damgasını vurmuş olan, gazino deyince ilk akla gelen Maksim’im yeriydi.

İkinci olarak; bu binanın hemen girişinde yer alan ve eskiden sinema olarak kullanılan salon, Devlet Tiyatroları’nın AKM yangınından sonra ayakta kalmaya çabaladığı yıllardaki sığınağı olan Taksim Sahnesi’ydi. 1983’ten bu yana Devlet Tiyatroları’nın İstanbul’daki bir nevi merkez sahnesi olan Taksim Sahnesi artık boşaltılıyor. Birkaç yıl önce sahnenin bulunduğu binanın yıkılarak yerine bir alışveriş merkezi yapılacağından bahsediliyordu. Bunun zamanı gelmiş. Binanın sahibi sahnenin Şubat 2008’e kadar boşaltılmasını istemiş. Devlet Tiyatrosu yönetimi de sezon ortası yerine şimdiden boşaltmayı daha uygun görmüş.

AKM’nin yıkılması gündemdeyken bu sahnenin de kaybı Devlet Tiyatroları’nı zora sokacak. Geçen seneden itibaren Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki ve Maslak TİM’deki iki sahneyi kullanmaya başlamışlardı. Sanırım yeni sezonda buralar daha ağırlıklı kullanılacak. Geçen sezon bir süre kullanılan Kadıköy Halk Eğitim Merkezi de bu sezon daimi salonlardan biri olabilir. AKM’nin yıkılması halinde, halen kullanılan Büyük Salon’un yanı sıra Aziz Nesin Sahnesi ve Oda Tiyatrosu da elden çıkacağına göre alternatif salonların şimdiden bulunması şart.

taksim_sahnesi_02092007.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s