Krapp’ın yalnızlığı

Krapp yalnız adamın teki, hayatı boyunca yalnız yaşadı. Şimdi de her zamanki gibi yalnız. Hayatında hiç değişmeyen bir şey daha var: muz sevmesi. Üstelik hep kabızlık çekti ve yediği muzlar bunu hep kötü etkiledi. Ama o muz yemeyi hiç bırakmadı.

Hayatında değişmeyen son bir şey daha var: Krapp her doğum gününde geçen yılı anlattığı ses kayıtları yaptı. Şimdi 69. doğum günü geldi. Krapp eski kayıtları dinliyor ve yapacağı yeni kayda hazırlanıyor.

29 yaşında:

Krapp kararlar alıyor. 1. Sevgilisi Bianca’dan ayrılacak. (kim bilir neden) 2. Alkolü azaltacak. (ölçmüş ve bulmuş ki geçen sene zamanının %40’ını alkollü yerlerde geçirmiş) 3. Seksi de azaltacak. (belki de Bianca’yı bundan terk edecek)

39 yaşında:

Krapp’ın annesinin öldüğü yıl. O öldüğünde Krapp, evinin karşısındaki bir parkta evi gözetlemiş ve tam öldüğü anda bir köpekle oynamış…

Krapp o yıl ayrıca bir başka sevgiliden daha ayrılmış. Kadın onda derin izler bırakmış, neden ayrıldığı yine belli değil. Belki de sefil yalnızlığını sürdürebilmek için…

39 yaşındaki Krapp 29 yaşındaki Krapp’ı dinleyince gençliğinin geçmiş olduğuna şükrediyor.

69 yaşında:

Krapp sefil yalnızlığını ve alışkanlıklarını sürdürüyor. İçkiyi hâlâ azaltmamış, ama seks doğal olarak azalmış. Ara sıra ona uğrayan yaşlı sıska bir fahişeyle yatıyor.

Eski bantların artık sadece sevdiği bölümlerini dinliyor. Mesela 39’unda terk ettiği kadınla sandalda yaşadıklarını… O bantta söylediklerini artık pek anlayamıyor, anladığı zaman da düşüncelerine kızıp kendine küfrediyor.

Sonunda Krapp 69. yaşının bandını doldurmaya başlıyor. Ama bu sene önemli bir şey olmamış. Yazmakta olduğu kitabı o sene nihayet bitirebilmiş ama kitap sadece 17 adet satılmış. Krapp bunu söylüyor banda ve birkaç kelime daha…

Sonra başa sarıyor 39. yaşının bandını ve baştan dinliyor sandalda yaşadıklarını…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s