Disturbia (2007)

Film hakkındaki düşüncelerim karışık. Sanırım bu yönetmenin de kafasının karışık olmasından kaynaklanıyor. Germekle gevşetmek arasında gidip gelen filmin ilk yarısı pek de işe yaramaz bir azgın gençlik filmine benziyor. İkinci yarıda ise yönetmen sanki “işte bakın, istersem yaparım” dercesine ortamı germeye başlıyor. Delikanlı Kale korku evinden anasını alıp gidene kadar da bu gerilim gayet tadında devam ediyor.

Aslında filmin başlangıcı tümünü de özetler gibi. Fragmanından ve kör gözüne Rear Window çağrışımından yola çıkarak orta üstü beklentiyle gidilen bir filmin, samimiyetsiz ve yapay bir balık tutan baba-oğul sahnesiyle açılması “aman tanrım!” dedirtti. Üstüne bir de gidip coca cola açıp içtiklerinde parama acıdım doğrusu. Ama birkaç dakika içinde her şey değişti, müthiş bir araba kazası sahnesiyle baba yok oldu, oğul suçluluk duygusuyla başbaşa kalıverdi. O anda ümitlenmeye başlamıştım işte, ama maalesef ilk yarının kalanı anlamsız zaman kaybıyla geçti.

Peki neden? Düşünebildiğim iki neden geliyor aklıma: 1. Yönetmen, baba bir film yapmak için yola çıktı ama stüdyolara bir türlü filmle ilgili fikirlerini kabul ettiremedi. Mali desteği sağlayabilmek için bikini soslu hafif gençlik filmi tarzına yaklaşmayı ve filme gömülü reklam tufanını kabul etmek zorunda kaldı. Sanki yönetmen “alın filmin ilk yarısı sizin olsun, çıkarın filmin parasını, kalanını da ben kafama göre çekeyim” demiş. 2. Ya da yönetmen, baba bir film yapabilecek yetenekte de bunun farkında değil. Bu daha vahim olur doğrusu, ben birinciye inanmak isterim. Karar vermek için Taking Lives (2004) da izlenmeli.

Shia LeBeouf bu seneyi bereketli geçiriyor. Transformers’tan sonra burada da şaşkın ama gerekirse kahramanlaşabilen genci oynuyor. Seneye de Indiana Jones’un dördüncü macerasında yer alacak. İyi başlangıç…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s