Gidenden kalanlar

Toplumda kendini sıkıştırılıp büzüştürülmüş hisseden insan, zaman içinde insan çokluğunda ölesiye yalnız kalabiliyor. En sevilen kişi olagelen annesinin yanında bile… İyi Geceler Anne’de, yıllardır annesiyle birlikte yaşayan, adeta onun hizmetçisine dönüşmüş durumdaki bıkkın Jessie’nin özel hayatı olmadığı gibi, bir gün olma ihtimali de yok. Aynı sıradanlıkla geçen günlerden ibaret bir hayatı sürmek artık anlamsız onun için.

iga.jpg

Jessie bu sebeple intihar etmeye karar vermiş. Bunu annesine de açıklıyor. Tek derdi annesinin kendisi olmadan da idare edebilmesini sağlamak. Bunun için geçiş süreci boyunca kadının ihtiyaç duyacağı her şey ayarlanmış. Jessie son olarak annesine neyin nerede olduğunu, hangi makinenin nasıl çalıştığını, hangi bisküvinin nereden satın alındığını anlatıyor. Annesi ihtimal vermiyor Jessie’nin intiharına, kulak arkası ediyor.

Ama Jessie bütün hazırlıkları bitiriyor, ölmüş babasının tabancasını alıyor, annesini yıkmak pahasına odasına kapanıyor ve tetiği çekiyor. Annesi onu – aslında kendini mi? – kurtarmak için kapıyı yumruklayıp çığlıklar atsa da sonuç değişmiyor.

Oyunun etkileyici son sahnesinin en vurucu ayrıntısı; Jessie ölmüş, annesi kapının önüne yığılmışken masanın üzerinde tütmeye devam eden sigara idi. Bir dakika önce Jessie o sigarayı ve şimdi küllüğün yanında yarısı boş duran fincandaki kahveyi içiyordu. Kahve hâlâ sıcak, sigara tütmeye devam ediyor. Ama Jessie yok… Demek ki o kahve de sigara da yok artık. Jessie’ye ilişkin herşey anlamını yitirdi. Gidenden geriye ne kaldı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s