Ada sana n'ooldu?

Bundan on sene önce kitapçı zincirleri böyle yaygın değildi. Her tür kitabın bir arada bulunduğu geniş kitapçılar azdı. Bunlardan biri de İstiklâl’deki Ada idi. Alt katıyla beraber kocaman bir kitapçıydı. Bir köşesi de müzik reyonuydu. O zamanlar hem ne çıkmış diye görmek hem de akıldaki kitapları almak için ayda en az bir kez Ada’ya gidilirdi. Hatta indirim ve taksit için Ada Kart’ı da edinmiştik bir ara.

Bir süre sonra, herhalde ekonomik sebeplerle üst katın dörtte biri kafeye çevrildi. Kitaplarla hiç ilgilenmeyen insanlar gelip kafede çene çalmaya başladılar. Biraz kızdık ama çok da aldırmadık. Ne de olsa kitapçının çoğu duruyordu yerinde. Bu sene ise Ada büyük bir tadilata girdi. Ada’nın yeni halinde kafenin yine var olacağı belliydi ama bu kadarını düşünmemiştim.

Artık alt kat kitapçının bir parçası değil, orası konferans salonu olmuş. Giriş katı ise neredeyse kafeden ibaret. Buraya, insanların vitrinde “showroom dummies” gibi oturup kendilerini gelip geçenlere sergiledikleri, ülkemize Ztarboks tarafından kazandırılan yeni kafe formatına uygun kocaman bir yer açılmış. Ada’nın kitapçı kısmı ise alanın sağ duvarındaki boydan boya raftan ibaret. Bu raf bir platformla tabandan yükseltilmiş. Alt kısmı müzik reyonu olmuş, üst tarafı da kitap sergisi. Bu haliyle Ada artık bir kitapçı değil, bir köşesinde bazı kitapların satıldığı modaya uygun bir kafe. 10 yıl önceki haline göre büyük kayıp.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s