Kendinden kaçak

Mikadonun Çöpleri‘nde, Adam bir gece kucağında bir bebekle karın altında bekleyen Kadın’a rastlar. Gidecek yeri olmayan Kadın’ı evine götürür. Başta Adam’ın tek istediği kendisini dinleyecek, fikirlerini anlatabileceği birini bulmaktır. Kadın ise sürekli konuşan Adam’dan fırsat bulup neden sokakta kaldığını anlatmaya çalışır. Çünkü anlatmazsa orada kalamaz, adamın kendisi hakkında kötü düşünmesini engellemek için anlatmak zorundadır. Adam ise Kadın’ın hiçbir şey anlatması gerekmediğini, nasıl olup da kucağında çocukla sokakta kaldığının kendisini hiç ilgilendirmediğini, Kadın’ın bu halde olmasının onu alıp eve getirmesi için yeterli bir sebep olduğunu söyler.

Ama bu, Adam’ın Kadın’a – yani aslında kendine – söylediği ilk yalandır. Çünkü merak etmektedir ve Kadın odadan çıkınca çantasını karıştırıp karıştırmamak konusunda kendisiyle çatışırken bunu gösterir. O anda Kadın geri gelir ve Erkek çantayı açamadan, onun kim olduğunu öğrenemeden sohbete devam etmek zorunda kalır. Çift sabaha kadar birbirlerine hikayeler anlatır. Kadın sürekli, neden sokakta kaldığına dair çelişik hikayeler uydurur. Adam ise kendi geçmişini sanki bir arkadaşının başından geçmişçesine Kadın’a anlatır. Adam sürekli toplumu suçlar, insanların ne kadar bayağı olduğundan söz eder, kimseyi sevmez, duygusuzdur. Yaşamakta olduğu bu sıkıcı, uyumsuz, alkole batmış yaşamın sebebi olarak diğer insanları görür. Bu haliyle Adam sanki yeraltında not tutanın torunudur. Kadın ise Adam’ın kendini kendine haklı çıkarmak, kendini kendine kabul ettirmek için zihninde yarattığı hayali bir tasdik kişisidir belki de…

Hayır, bu oyunun amacı herkesin düşündüğü gibi kadın-erkek ilişkilerini irdelemek falan değildir. Oyun insanın kendiyle olan ilişkisini, kendine karşı olan ikiyüzlülüğünü inceler. İnsan kendini anlamlandıramazsa yapabileceği iki şey vardır: kendini inkar etmek ve bu halin suçunu başkasında aramak. Adam oyun boyunca tam da bunları yapar.

Tabii oyundaki seyircilerin büyük çoğunluğu bunları düşünmedi. Onlar buraya bolca gülüp eğlenmeye, bir de Timuçin Esen’in fotoğrafını çekmeye gelmişlerdi. İkisini de başarıyla yerine getirdiler ve mutlu mesut evlerine döndüler. Bu durum, özenli rejinin, keyifli oyunculuğun ve muhteşem dekorun tadını birazcık kaçırdıysa da değerini düşüremedi yine de.

mikado.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s