Çifte Canavar

fl2.jpgFrankenstein’ın Laneti’ni (Beyaz Balina – 2000) Jean Gennaro adında biri yazmış, Giovanni Scognamillo da çevirmiş. İnternette bir yerlerde okuduğuma göre Jean Gennaro, Scognamillo’nun takma adıymış. Her şeyi bilen google bu isimde bir yazardan pek söz etmiyor, bilgi doğru olabilir.

Kitapta hikayenin akışı farklı. Baron Frankenstein iki defa, farklı cesetlerden oluşturduğu bedenleri canlandırıyor. Her iki deneme de felaketle sonuçlanıyor. Birincisinde Baron idama mahkum ediliyor ama yakışıklı bir vücud vaadiyle kandırdığı kambur gardiyan tarafından kurtarılıyor. İkincisinde ise olay ortaya çıkınca Baron’un çalıştığı hastanedeki hastalar onu öldürüyor. Bu defa da yardımcısı Baron’a kendi tekniklerini uygulayarak onu canlandırıyor. Baron ve yardımcısı İngiltere’ye yerleşiyorlar ve orada çalışmalarına yeniden başlıyorlar. Kitap burada bitiyor.

Bu hikayede her zaman algılama canavarın adının Frankenstein olduğu yönündedir. Ama aslında Frankenstein, korkunç ve kötücül deneylerle yaratığı ortaya çıkaran kişinin, yani asıl cani olan Baron’un adıdır. Nerede olduğunu bile algılayamayan, bir bakıma acınacak durumdaki canavarın ise adı bile yoktur. Bu kitapta Baron da tıpkı yarattığı canavarlar gibi ölümden yaşama geri dönüyor, yani gerçek cani çılgın bilimadamıyla onun yarattığı bilinçsiz canavar aynı kişide birleşiyor, bir nevi çifte canavar ortaya çıkıyor. Kitap bu yönüyle diğer Frankenstein hikayelerinden farklı ama başka hiçbir yönüyle değil.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s