Bride of the Monster (1955)

Çılgın bilimadamı Dr. Eric Varnoff atomik güçlerle donanmış bir insan ırkı yaratmak peşindedir ve bu hayalini gerçekleştirmek için 12 kişiyi deneylerde heba etmekten kaçınmaz. Yaşadığı yerdeki gölün etrafında bu 12 kişinin kaybolması dikkat çeker ve polis olayı araştırmaya başlar. Bu arada olayı araştıran polis memurunun gazeteci olan meraklı nişanlısı da Dr. Varnoff’un eline düşer.

bom2.jpg

Bu B ötesi bir film. Setler korkunç, kavga sahnelerinde duvarların yıkılmak üzere olduğu görülüyor. Plastik bir ahtapot ortada dolaşıp insanları yiyor. Ama aslında bu sahnelerde cansız ahtapotla güreşen insanları görüyoruz. Filmin sonunda ise tüm saçmalıklar doruk noktasına ulaşıyor. Dr. Varnoff, o ana kadar kendisine yardım eden ama birden kızı kurtarmaya karar veren insan azmanı Lobo ile güreşirken, dublörün Lobo’dan daha uzun görünmek için giydiği platform topuklu ayakkabılar bütün sahne boyunca görülüyor.

Filmde bütün efektler çok kötü. Sahne dizilişi berbat. Sahneler anlamsız şekilde birden başlıyor ve bitmeden kesiliveriyor. Tüm bunlar yönetmen Edward D. Wood’un ününü gerçekten hak ettiğini gösteriyor. Wood gelmiş geçmiş en berbat yönetmen olarak tanınıyor. Senaryosunu da kendi yazdığı bu film ise onun şaheseri olarak gösteriliyor, yani yönettiği en kötü film.

Filmin tek ve kocaman bir artısı var: Dr. Varnoff’u Bela Lugosi oynuyor. Onun son filmi bu, 73 yaşında. Artık çok yaşlı ve güçsüz olduğu belli ama performansı yine de güzel. Özellikle doktorun ülkesinden kaçmak zorunda kalması ve geri dönememesiyle ilgili sahnelerde çok başarılı. Uzun boyu, korkutucu bakışları, ince uzun parmaklarıyla hâlâ Drakula gibi görünüyor. Aksanı da bu etkiyi artırıyor. Lugosi, böyle kötü bir filmde de olsa, kendi adına güzel bir performansla kariyerini noktalıyor.

(Filmin IMDB bağı)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s