Az gelişmiş Hannibal yavrusu

hannibal3.jpgSerinin dördüncü kitabı Hannibal Rising (William Heinemann, 2006) sonunda çıktı. Thomas Harris ilk üç kitabı da uzun aralarla yazmıştı. Bunlardan üçüncüsü olan Hannibal (Arrow, 2000) yazıldığında Dr. Lecter artık tanınıyordu ve yazardan büyük bir beklenti vardı. Üçüncü kitap da en az ilk ikisi kadar iyi olunca bu beklenti pekişti. Üstelik dördüncü film sabırsızlıkla bekleniyordu ve bu filmin Hannibal’ın çocukluğuyla ilgili olmasına karar verilmişti. Dördüncü kitap bu film için yazıldı ve ısmarlama olduğu her halinden belli, basit, heyecansız, Lecter efsanesine tarihsel notlar düşmek haricinde bir yenilik getirmeyen tatsız tuzsuz bir kitap ortaya çıktı.

Oysaki bu sefer yazarın elinde çok daha geniş bir hareket alanı vardı: Hannibal’ın gelişimi yani nasıl canavar olduğu. Bu alan ne yazık ki geliştirilemedi, ancak yazara beşinci ve hatta altıncı kitabın yolunu açtı. Çünkü şimdiye kadar sadece Kızıl Ejder’in yakalanmasıyla Lecter’in Starling ile birlikte Güney Amerika’ya yerleşmesi arasındaki olayları biliyorduk. Hannibal’ın önceki cinayetlerini ise duymuştuk. Şimdi geriye dönüp Hannibal’in 17 yaşına kadarki hayatını öğrendik. Buradan serinin ilk kitabı olan Red Dragon’a (Arrow, 1993) kadar yaklaşık 40 yıl var ve yazar bu yılları kesinlikle kullanmak isteyecektir.

hannibal21.jpgKitabın varlığına sebep olan filmin ise (Hannibal Rising, Peter Webber, 2007) kitaba göre çok daha az tatmin edici olmasını bekliyordum ama bu kadar dağınık olacağını tahmin etmemiştim. Üstelik bu sefer senaryoyu Harris kendi hazırlamış. Belki de romandan senaryoya geçişi bu konuda daha tecrübeli birileri yapmalıydı.

Filmde ne Hannibal’ın çocukluğu ve küçük kız kardeşiyle ilgili anılarının önemi vurgulanabilmiş, ne annesine olan düşkünlüğü anlatılmış, ne de neden canavarlaştığı açıklanabilmiş. Evet, savaş sırasında bir grup çapulcu aç kalınca Mischa’yı pişirip yemiş, Hannibal da intikam almaya karar vermiş, ama unutulan bir şey var: Hannibal aslında kötü değil, hatta baskın bir karaktere bile sahip değil. Arka arkaya karşısına çıkan kötü insanları cezalandırabileceğini, bunun karşılığında başına bir şey gelmeyeceğini anlıyor ve yavaş yavaş vahşileşiyor. Ama bu çocukta ileride duygusuzca, leblebi yer gibi adam kesecek vahşi bir canavarın izi yok. Bu çocuk olsa olsa kardeşini yiyenleri bulup öldürür, sonra da aldığı intikamla normal bir yaşam sürer. Zıvanadan çıkıp milleti paramparça etmez.

Kasabın karşısında bir katili taklit eden bir çocuk var. Kitapta Hannibal’in, Dortlich karşısında soğukkanlılığının, Kolnas karşısında zekasının ortaya çıktığını görüyoruz. Ama film kitabın ve önceki filmlerin aksine bize Hannibal’in zekasını, asaletini, korkunç soğukkanlılığını gösteremiyor. Kill Bill gelinini 17 yaşındaki bir genç kılığında yeniden seyrediyoruz, üstelik ortada pulp bir durum da yok.

Aslında film bu hezimeti daha açılış sahnesinde ele veriyor. Kitap, okuduğum en güzel roman açılışlarından biri ile başlıyor: “The door to Dr. Hannibal Lecter’s memory palace is in the darkness at the center of his mind and it has a latch that can be found by touch alone.” Kitabın daha ilk cümlesinde Lecter’ın ismi ile “touch” kelimesinin birlikte kullanılması ilk gerilimi sağlamaya yetiyor da artıyor bile. Fakat film bir savaş filminin fragmanı gibi başlıyor ve böylece karizmatik korkunç caniyi görmeye gelmiş “seri” takipçisini üzüyor.

Şimdi kitabın – ve filmin – sonunda Lecter’ı Amerika’daki hayatının başında bıraktık. Bundan sonra muhtemelen Mason Verger’i ve diğer kurbanlarını nasıl bulduğunu anlatan kitap ve film gelecek. Dördüncü adımın böyle olacağını bilseydim üçte kalmasına razı olurdum. Ama madem ki bu kitap yazıldı – ve bu film de çekildi – yetkilileri bu hatayı düzeltmeye ve efsaneye uygun işler yapmaya çağırıyorum. Bir ricam da şudur: Yeni filmler çekilecekse senaryolaştırma işini ilk iki filmde olduğu gibi Ted Tally yapsın.

Reklamlar

Az gelişmiş Hannibal yavrusu” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s