22461

Londra’ya gitmişken bazı oyunları görmek istedik. Yıllardır oynayan müzikaller Les Miserables ile The Phantom of the Opera’ya bir sürü poundlar sterlinler verip de neredeyse salonun dışında bir yere oturmak pek hoş gelmedi. Charing Cross ile Leicester Square arasındaki cennette yer alan onlarca tiyatrodan birinde Godot’yu Beklerken’i gördük, ama Godot’yu İngilizce beklemek pek yemedi. Böylece Londra macerasında bir tek St. Martin’s Theatre’da The Mouse Trap’i izlemiş olduk.

pict1133.jpg

Bu oyuna gidebilmek için Londra’ya gitmeden bir ay önce ticketmaster.co.uk’e üye oldum, biletlerimi hemen aldım. Çünkü oyuna bilet bulunmuyor. Üstelik de oyun 55 yıldır kesintisiz oynuyor ve hâlâ salon tamamıyla doluyor. Bizim izlediğimiz oyun 22.461’inci (yazıyla yirmiikibindörtyüzatmışbirinci, dile kolay) oyundu. Oyun artık bir turistik olguya dönüşmüş, salondakilerin çoğu yabancıydı, yakında turlar buraya da uğramaya başlar, bu oyun en az 50 yıl daha oynar.

pict1132.jpgAgatha Christie’nin kendi yazdığı bir hikayeden uyarladığı oyun, Mollie ve Giles Ralston’un bir otele dönüştürdükleri Monkswell Manor’da, konukların geldikleri ilk gecede geçiyor. Otele gelen ilk konuklar olan egzantrik mimar Christopher Wren, hiçbir şeyden memnun olmayan dırdırcı Mrs Boyle, emekli binbaşı Metcalf ile soğuk ve agresif Miss Casewell’e arabası bozulan gizemli bir yabancı olan Mr Paravicini ekleniyor.

Kar fırtınası sebebiyle dünyayla bağlantıları kesilen otele son olarak, Londra’da işlenen bir cinayetin zanlısının peşinden buralara kadar gelen ve oteldekileri katile karşı uyarmak isteyen Dedektif Trotter geliyor. Ancak birinci sahnenin sonunda Mrs Boyle öldürülünce katilin oteldekilerden biri olduğu anlaşılıyor.

Sahne arasında katilin kim olduğunu tahmin ettim, tahminim doğru çıktı. Ama söyleyemem çünkü oyunun sonunda katilin kimliğini açıklamamak üzere hep beraber yemin ettik.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s