Yeni Oyun

Tiyatro konusunda geçmişte yayınlanmış, aslında dünya çapındaki işlerden sayılabilecek iki dergi var: 1. Kişisel gayretlerle 50 yıl aralıksız çıkarılan ve Türkiye dışında da aboneleri olan Kulis Dergisi, 2. İBB Şehir Tiyatroları’nın yıllarca Darülbedayi, Türk Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları adları altında çıkardığı dergi. Bu iki efsane yayının izinden giden, 178. sayısına ulaşan Tiyatro…Tiyatro… dışında bildiğim bir tiyatro dergisi yoktu. Geçen aya kadar…

OYUN01Bostancı’daki Remzi’nin derinliklerinde, birçok kitabın arasında tek olarak duran, ebadı diğer kitaplardan biraz daha büyük olan ve sırtında “OYUN 01 Tiyatroyla ilgili her şey…” yazan bir dergimsi kitap dikkatimi çekti. Kapağındaki profilden görülen kahverengi mask daha da ilgi çekiciydi. Künyesinde “Kitap 01” yazıyor olsa da “Yeni bir tiyatro dergisi çıkarmak…” diye başlayan bir yazıyla açılan bu yayın bir dergiydi, yeni bir tiyatro dergisi. Ne kapağında ne de içinde hangi dönemlerde yayınlandığı yazmıyordu, üstelik dergiler arasında değil kitaplar arasında, hem de tek nüsha olarak duruyordu. Bir daha bulmak mümkün olmayabilirdi, hemen aldım.

OYUN02Birkaç hafta sonra, bu defa Şişli Cevahir’deki D&R’ın derinliklerinde – ama tiyatro kitaplarının arasında değil de, herhalde konsept gereği tüm D&R’larda mevcut dağınıklığın bir örneği olarak şiir kitaplarının arasında – OYUN 02’ye rastladım. Yine tek nüshaydı, yine hemen aldım. Bu defa künyede “Mayıs-Haziran 2007” yazdığını görünce rahatladım. Artık yeni OYUN’u bulmak için kitapçıları ne zaman talan etmem gerektiğini biliyordum.

Artshop Yayıncılık tarafından yayınlanan, yayın yönetmenliğini Tijen Savaşkan’ın yaptığı (ilk sayıda Sibel Aslan Yeşilay’dı, değişmiş), yayın kurulunu Hasan Anamur, Cengiz Öztek ve Yeşim Özsoy Gülan’ın oluşturduğu, Sevda Şener, Ayşegül Yüksel gibi ustaların da yazılarıyla katkıda bulunduğu OYUN Dergisi işte böyle sessiz sedasız var oldu. İyi de oldu. İlk sayıdan Kenan Işık ve Hagop Ayvaz röportajlarının, Martin McDonagh ve Ibsen ile ilgili yazıların, ikinci sayıdan Mücap Ofluoğlu, Yok Olan Lüks ve Saray Sinemaları, Türkiye’nin Brodway’i yazılarının tadı damakta kaldı. Umarım bu OYUN uzun süre oynanır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s