Gidelim Sadabade

Liseden aklımda bir dize kalmış: Gidelim serv-i revanım yürü Sadabâd’e… Biz de bu sene gittik Sadabâd’e Eskici Dükkanı‘nı izlemeye.

Şehir Tiyatroları’nın bu sezon açılan iki salonundan biri Kağıthane Sadabat Sahnesi. İlk başta insana uzak bir yermiş gibi geliyor ama Mecidiyeköy’den on dakika içinde Kağıthane’ye iniliyor. Sahne, Kağıthane Belediyesi’nin nikah salonunun da içinde bulunduğu bir grup yapıdan biri. Yeni açılan bir sahnenin bu kadar büyük olacağını düşünmemiştim, gördüğümde şaşırdım. Salonun kapasitesi 601 kişiymiş. Biz gittiğimizde pek dolmadı ama pek dolmamış halinde bile en az 150 kişi vardı. Orada oturan bir arkadaşım hafta içi yer bulamadığı günler olduğunu söyledi, sevindim. Demek ki oraların da tiyatro göresi varmış. Hani biz tiyatroya gitmekten hoşlanmazdık?

goruntu004.jpg33.jpgBinanın giriş katında ve üst katında oldukça geniş fuaye alanları var. Alt katta Şehir Tiyatroları’nın eski oyunlarının afişleri ve fotoğrafları sergileniyor. Bunlar daha önce sergilenmiş nispeten yeni oyunlar. Üst katta ise bir köşede Tepebaşı Tiyatrosu’nun bir maketi ve yanında çok daha eski bir oyunun afişi sergileniyor. Üç perdelik bir “facia” olan oyunun adı Renkli Fener, Muhsin Ertuğrul sahnelemiş.

Şehir Tiyatroları’nın böyle bir tarihi var işte, orda burda parça parça sergileniyor. Aslında bu geçmiş güzel bir müzeyi hakediyor. Ama Şehir Tiyatroları’na doğru dürüst bir internet sayfası bile hazırlamayan zihniyetten bunu beklemek biraz çok galiba.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s